Bezpieczny wypoczynek

0
442
Udało się! Możemy oficjalnie serdecznie zaprosić Was do przyjazdu na Podhale! Niezmiernie się cieszymy, że będziemy mogli się z Wami spotkać! Jednocześnie pamiętajmy- obecnie w całym kraju szaleje nie tylko pandemia, ale też panują ogromne mrozy. Jak przygotować się do bezpiecznego spędzenia ferii? Z chęcią Wam podpowiemy!
Stosowanie się do obostrzeń
Ponowne otwarcie hoteli, stoków i innych atrakcji nie oznacza, że wirus robi sobie w tym czasie wolne! Pamiętajmy- stosujmy się do zaleceń, które obowiązują w naszym kraju. Nie tylko zminimalizuje to ryzyko zachorowania, ale dodatkowo pomoże właścicielom obiektów wypoczynkowych w sprawnym i przyjemnym wykonywaniu ich obowiązków! Nałożone restrykcje nie są ich pomysłem, więc nie denerwujmy się, jeżeli zostaniemy poproszeni o założenie maseczki, zdezynfekowanie rąk bądź zachowywanie dystansu.
 
Wyposażenie podczas pieszych wycieczek
Zima w tym roku zaskoczyła wszystkich. Biały puch, który spadł z nieba otula nasz kraj od paru tygodni i nic nie wskazuje na to, żeby miał w najbliższym czasie zniknąć. Widoki w górach są cudowne! Piesze wycieczki to wspaniały pomysł, jednak nie zapominajmy, aby się do nich należycie przygotować. Sprawdźmy prognozowaną temperaturę, zabezpieczmy się ubierając warstwowo odpowiednie ubranie, odpowiednie obuwie, zabierając ciepłą herbatę, prowiant oraz dodatkowe odzienie w plecaku- zawsze może się przydać! Dodatkowo, weźmy latarkę, zapasowe baterie, powebank i inne urządzenia, które mogą przydać się w kryzysowej sytuacji. Miejmy na uwadze, że w górach temperatura odczuwalna jest dużo niższa niż może się wydawać. W tym roku w Tatrach wynosiła miejscami aż -60 stopni!
Dlatego jeżeli tylko pomyślicie o tym, żeby zawrócić- nie wahajcie się, zróbcie to dla Waszego bezpieczeństwa.
Trasa spacerowa
Wybierając trasę wycieczki pamiętajmy o panujących warunkach pogodowych. Najlepiej wybierajmy szlaki, których poziom uważamy za PONIŻEJ naszych możliwości, aby przypadkowo nie doprowadzić do nieprzyjemnych wydarzeń. Gwarantujemy, widoki również będą przepiękne! Zwracajmy uwagę na ostrzeżenia o zagrożeniu lawinowym i miejmy na uwadze to, że mimo wydłużającego się dnia, zachód słońca następuje wcześniej niż w lecie.
Bezpieczeństwo na stokach
Podczas szaleństwa na nartach lub snowboardzie dbajmy o bezpieczeństwo swoje oraz innych osób. Zapoznajmy się z regulaminem stoku, wyciągu, stosujmy się do poleceń wykwalifikowanego personelu (instruktorów, ratowników, pracowników wyciągu, itd.) Nie siadajmy bez potrzeby na środku stoku, nie blokujmy całej trasy oraz nie gromadźmy się tłumnie w kolejce do wyciągu. Pamiętajmy, nadal szaleje epidemia! Zachowanie troszkę większej odległości niż zazwyczaj nie spowoduje wydłużenia czasu oczekiwania w kolejce.
Zaplanuj podróż!
Cała polska z radością przyjęła informację o możliwości legalnego wyjazdu w góry, co spowodowało niemałe korki na popularnej „Zakopiance”. Zdajemy sobie sprawę z tego, że godziny pracy nie pozwalają na inne zaplanowanie czasu wyjazdowego i każdy chce jak najdłużej wypocząć na urlopie. Jeżeli mamy przed sobą perspektywę długiego oczekiwania w samochodzie spróbujmy urozmaicić czas sobie oraz swoim pasażerom. Zabierzmy płyty z dobrą muzyką, przekąski, pograjmy w gry.
Przede wszystkim starajmy się nie denerwować- nie sprawi to, że pojedziemy szybciej, jedynie może zepsuć nastroje całej ekipy podróżników.
Cieszymy się, że tak licznie wybierajcie nasz region na spędzenie wolnego czasu! Mamy nadzieję, że wasz odpoczynek będzie udany i mimo panującej sytuacji, zabierzecie ze sobą do domów tylko miłe wspomnienia!