Gmina Czorsztyn

0
1804

Huba- najmniejsze sołectwo Gminy Czorsztyn. Wieś położona jest na południowych stokach Gorców. Leży nad Jeziorem Czorsztyńskim. Dużą zaletą jest bliskość na szlaki turystyczne rowerowe oraz piesze w Pieniny i Gorce. Dzięki wysokiemu usytuowaniu wsi mamy gwarancje na przepiękny widok na Tatry, pasmo Lubania i Pieniny a od zachodu Babia Górę i Turbacz. Z Huby roztacza się też urokliwy krajobraz Jeziora Czorsztyńskiego.

Atrakcje;

ZABYTKOWA KAPLICZKA WE WSI HUBA: Kapliczka zbudowana z kamienia na przełomie XVIII i XIX w. Legenda głosi, że została wybudowana przez jednego ze żniwiarzy, który podczas prac na polu został porwany przez potężna trąbę powietrzną, lecz dzięki jego modlitwą tornado osłabło i chłop bez żadnych obrażeń wylądował na ziemi. W podziękowaniu za cudowne ocalenie wzniósł kapliczkę z polnych kamieni.
Kapliczkę wzniesiono w miejscu skąd możemy zobaczyć Gorce z Turbaczem, Pieniny, Tatry, Beskid Żywiecki i dolinę Dunajca z Zalewem Czorsztyńskim.

Sromowce wyżne

Piękna malowniczna wieś poniżej Jeziora Sromowskiego.Jej początki sięgają XIV wieku i związane są z sąsiednią miejscowością Sromowce Niżne i historią zakonu klarysek ze Starego Sącza, do których należały tereny wsi. W latach 20 XX wieku wybudowano tutaj domy harcerskie Dworek Cisowy, Orle Gniazdo i Watrę , którę do chwili obcenj stanowią bazę noclegową dla turystów. Przysiółek Sromowiec Wyżnych – Kąty stanowi początkową przystań flisacką. Stąd rozpoczyna się jedna z największych atrakcji turystycznych regionu Spływ Przełomem Dunajca.
Zaletą tej wsi jest żywy folklor kultywowany przez okolicznych mieszkańców. Tutejsza ludność posługuje się gwarą podhalańską. Można także zobaczyć regionalne stroje przedewszystkim z okazji świąt kościelnych. Dodatkową zaletą wsi jest bliskość przejscia granicznego na Słowacje, dzięki której istnieje możliwość zwiedznia Tatr po stronie słowackiej, która obfituje w gorące źródla termalne. W pobliży przejścia granicznego jest również wyciąg narciarski ‚ Polana Sosny”

Atrakcje:

Spływ przełom Dunacja – spływ Dunajcem przez Przełom Pieniński na flisackiej tratwie to niesamowite spotkanie z dziką przyrodą, a także najciekawszy sposób zdziedzania Pieniśkiego Parku Narodowego. Wycieczka trwa w zależności od poziomu Dunajca i wyboru przystani końcowej od dwóch do trzech godzin. Czas spędzony na tratwie umilają flisacy opowieściami legend, baśn

Izba regionalna :

Na chwile obecną prezentowane są tu eksponaty stanowiące wyposażenie wiejskiego domu i sprzęty gospodarskie z przełomu XIX i XX wieku oraz wiele pięknych pamiątek związanych z regionem. Dodatkową atrakcją dla turystów odwiedzających izbę jest możliwość porozmawiania o historii Sromowiec z członkiniami Koła Gospodyń Wiejskich, które prowadzą izbę regionalną.
We wcześniejszych latach mieściła się tutaj ; bibloteka, teatr ludowy, klubo-kawiarnia, kino objazdowe oraz szkoła podstawowa.

Kalwaria w Sromowcach Wyżnych :

Droga Krzyżowa na tzw. Sołtysią Skałę jest dziełem inicjatywy lokalnej.
Na górę prowadzi około stop pięćdziesiąt żwiroro-drewnianych schodów, które zakręcając siedmiokrotnie tworzą leśną serpentynę. Przy drodze i na szczycie góry znajduje się trzynaście małych krzyży stanowiących stacje Drogi Krzyżowej oraz jeden duży krzyż, który jest XII stacją „Pan Jezus na krzyżu umiera”. Na wszystkich małych krzyżach znajduje się nazwa stacji oraz nazwa jednej z ulic w Sromowcach Wyżnych. Pzy ostatnich stacjach można podziwiać piękne Pieniny, Magurę Spiską, Pogórze Spisko-Gubałowskie oraz Tatry

Pawilon wejściowy w Sromowcach Wyżnych – Kątach

Jeden z pięciu pawilonów wystawowych Pienińskiego Parku Narodowego. W pawilonie znajduje się wystawa o tematyce związanej z przyrodą Pienin i sposobami jej ochrony, a także z historią i tradycjami regionu.

Mizerna

Wieś położona na południowych stokach Lubania jest doskonałym miejscem dla ludzi ceniących aktywny wypoczynek. Może służyć, jako miejsce wypadowe na Turbacz (1310 m n.p.m.) oraz Lubań (1211 m n.p.m.), z położonym na jego stokach słynnym rezerwatem leśnym „Modrzewie” – enklawą kilkusetletniego boru modrzewiowego pochodzenia naturalnego. Dolna cześć wsi schodzi aż do brzegów Jeziora Czorsztyńskiego.

Sromowce Niżne

Wieś założona w pierwszej połowie XIV wieku, jej początki wiążą się z historią zakonu klarysek ze Starego Sącza, pierwszych właścicielek Sromowiec.
Wioska bogata w walory krajobrazowe. Położona na lewym brzegu Dunajca, u stóp Trzech Koron, u wrót Przełomu Pienińskiego. Jest znakomitym miejscem, z którego turyści najczęściej wybierają się na Trzy Korony, Sokolice, Górę Zamkową z grotą św. Kingi oraz do Czerwonego Klasztoru.

Atrakcje:

Kładka rowerowo-piesza na Dunajcu – Kładka rowerowo-piesza przewieszona przez rzekę Dunajec na podwieszanej konstrukcji połączyła przeciwległe brzegi Polski oraz Słowacji otwierając przed mieszkańcami obydwu krajów zupełnie nowe perspektywy.
Powstanie kładki miał ogromny wpływ na powstanie infrastruktury umożliwiającej rozwój turystyki i lokalnego biznesu, a co więcej poprawiła warunki komunikacyjne, umożliwiając dostęp do malowniczych krajobrazów i bogactw kulturowych dwóch leżacych obok siebie krajów.

Drewniany kościół

Kościół św. Katarzyny w Sromowcach Niżnych powstał zapewne w 1513 r. Pod koniec lat 80. XX w. wzniesiono nowy kościół murowany, który przejął funkcję kościoła parafialnego.
Cenny zabytek stanowi gotycki tryptyk z końca XIV w. z kopią rzeźby Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Dwa skrzydła tryptyku z XV w. oraz gotycka chrzcielnica drewniana z XVI w. przeniesione zostały do nowego kościoła

Maniowy – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie
nowotarskim, w gminie Czorsztyn. Została przeniesiona w całości z dna zbiornika
na południowe zbocza Gorców. Od roku 1993 stanowi siedzibę urzędu gminy. Po powstaniu Zbiornika Czorsztyńskiego, niegdyś stare Maniowy z całą architekturą znalazły się zupełniepod wodą
Do dzisiaj można zaobserwować pozostałości po miasteczku, w postaci dróg kończących się pod wodą. Za każdym razem, gdy zalew obniżał poziom wody, można było dostrzec elementy starego miasta zalane przez wodę.

Kaplica św. Sebastiana w Maniowach

Znajdująca się na cmentarzu kaplica cmentarna pw. św. Sebastiana powstała dzięki okolicznym chłopom, jako przebłaganie i prośba o wybawienie od epidemii czerwonki w latach 1720-21

Kluszkowce – letniskowa wieś, położona na granicy Gorców i Kotliny Nowotarskiej,
nad Kluszkowianką i taflą Zbiornika Czorsztyńskiego. Lokacja tej wsi nastąpiła w 1320 roku.
Z miastem tym wiąże się legenda, która głosi, że zostało ono zniszczone przez wybuch wulkanu, dlatego zostało przeniesione w inne miejsce. W momencie powstania Zbiornika Czorsztyńskiego, wieś ta stała się bardziej popularna.
W Kluszkowcach znajduje się niewielkie muzeum na wolnym powietrzu – Osada Turystyczna Czorsztyn. Można tutaj zapoznać się z drewnianymi zabudowami wiejskimi i uzdrowiskowymi przeniesionymi z wcześniej zalanych wsi: Czorsztyn, Kluszkowce i Maniowy.
Muzeum to ma być upamiętnieniem czasów sprzed utworzenia zapory, zachowując najważniejsze zabytkowe obiekty. W szczególności znane jest to miejsce z różnorodności architektonicznej, jak i również ze stoku narciarskiego, który czynny jest w okresie zimowym, a w czasie letnim działa tam tor saneczkowy, park linowy i bike park.

Atrakcje

Czorsztyn-Ski – Kluszkowce

I Niebieska 1200 m – średniej trudności, w środkowej części trudna, długość 1200 m, oświetlona

II Niebieska 460m – średniej trudności, długość 460 m, oświetlona

III Czerwona 1000 m – trasa trudna, długość 1000 m, oświetlona

IV Trasa dla początkujących, 100 m – długość 100 m, oświetlona

V Trasa dla początkujących, snowtubing – długość 100 m, oświetlona

VI Czerwona NOWA 1000 m – trasa trudna, długość 1000 m, nieoświetlona

VII Niebieska 500 m – średniej trudności, długość 500 m, oświetlona, trasa treningowa

VIII Trasa biegowa – wokół góry Wdżar (nie jest ratrakowana i nie dośnieżana, przejechana przez narciarzy)

Osada Turystyczna Czorsztyn

Osada Czorsztyn to kompleks zabytkowych drewnianych willi oraz chałup wiejskich, zagród i murowanych piwniczek ze spichlerzykami, pochodzących z drugiej połowy XIX i początku XX wieku. Budynki te zostały uratowane przed zalaniem i pieczołowicie odbudowane w najpiękniejszym krajobrazowo punkcie.
Z osady roztacza się rozległa panorama na 5 parków narodowych: Gorce (Turbacz), Pieniny, Tatry polskie i słowackie i Babią Górę. Widać z niej 2 średniowieczne zamki: w Czorsztynie i w Niedzicy.

Przystań Żeglarska

Przystań pn. Podhalańskie Towarzystwo Żeglarskie w Kluszkowcach znajduje się nad Jeziorem Czorsztyńskim ponad 500 m n.p.m. Przystań posiada miejsca noclegowe, pole namiotowe, z możliwością ustawienia kamperów oraz przyczep noclegowych. Przy pływających pomostach można cumować łodzie żaglowe i motorowe.

Zatoka wodna AQUALAND

Przystań wodna AQUALAND na Jeziorze Czorsztyńskim oferuje plażę oraz wypożyczalnię sprzętu wodnego m.in.: wypożyczanie rowerków wodnych , wypożyczanie łódek, wypożyczanie kajaków. Na terenie przystani znajduje się punkt gastronomii

Ścieżka przyrodniczo- leśna ” Modrzewie”

Ścieżka przyrodniczo-leśnicza to miejsce dla miłośników przyrody.
To miejsce stworzone do odpoczynku wyposażone zostało m.in. w platformy widokowe, altany oraz mapy opisujące przebieg trasy i przyrodę rezerwatu. Do rezerwatu prowadzą natomiast 3 drogi leśne – jedna od strony Mizernej, kolejne od ulicy Leśnej i Modrzewiowej w Kluszkowcach. Przy głównym wejściu podziwiać można zarówno panoramę Kluszkowiec, Tatr, jak i Jeziora Czorsztyńskiego.cieżka przyrodniczo –leśna „ Modrzewie” ma na celu przede wszystkim edukować ekologicznie poprzez przybliżanie ludziom najciekawszych elementów przyrody i uczyć ich, jak je należy ochraniać.

Czorsztyn – położony jest na zachodnim krańcu Pienin Właściwych. Dzisiejszy
Czorsztyn to rozbudowane osiedle letniskowo-wypoczykowe zwane Nadawczem, powstałe ok. 1925 r. z inicjatywy Stanisława Drohojowskiego – ówczesnego właściciela. Kilkanaście lat temu obecny Czorsztyn znajdował się w całkiem innym miejscu, nad brzegiem Dunajca, ale został zalany przez wody sztucznego jeziora, po tym tragicznym wydarzeniu, należało przenieść tę miejscowość w inne miejsce i odtworzyć utracone dziedzictwo.
Jego dzieje związane są z zamkiem i szlakiem handlowym z Polski na Węgry. Pierwotną nazwą tej miejscowości był Wronin, następnie została ona przekształcona na Schorstein – oznaczało to Sterczącą Skałę, z czasem została spolszczona na Czorsztyn. Największą atrakcją tego obszaru jest Zamek Czorsztyński, wznoszący się na czorsztyńskiej skale, jest on obecnie zabezpieczony jako trwała ruina, do zwiedzania przez turystów. Na chwilę obecną Czorsztyn przeżywa nawał turystów, zwłaszcza w okresie letnim, co wpływa na rozwój infrastruktury. Znajdują się tutaj przystanie, wypożyczalnie jachtowe oraz rozwinięta baza gastronomiczna i noclegowa

Rejon Zalewu Czorsztyńskiego jest wartościowym miejscem dla miłośników
wieloletniego budownictwa, o charakterystyce ludowej. Występuje tu wiele zabytków
sakralnych, średniowieczne twierdze, chaty, drewniana zabudowa wiejska.

Zamek w Czorsztynie usytuowany jest na skalistym wzgórzu, na półwyspie zachodnim oblanym wodami Jeziora Czorsztyńskiego, gdzie znajduje się obecnie nowy Czorsztyn. Dawniej przed napełnieniem zbiornika ruiny warowni górowały na wzgórzu.
Uważa się, że prawdopodobnie na miejscu dzisiejszego zamku dawniej znajdowała się jakaś budowla, która również mogła pełnić rolę obronną. Przy zamku prowadzone były wieloletnie próby odbudowy, jak i również badania archeologiczne,jednak nie udało się powrócić do stanu przed zniszczeniami. Natomiast pozostałości warowni zostały odrestaurowane, zabezpieczone i udostępnione do zwiedzaniaonad wsią i nurtem Dunajca.
Do najważniejszych zadań tego zamku należała obrona kraju, jego położenie pozwalało mu kontrolować dużą przestrzeń doliny Dunajca. Bronił on również przepraw przez rzekę i średniowiecznego szlaku handlowego, łączącego Polskę z Węgrami.Traktowany był wcześniej jako twierdza królewska i stanowił siedzibę starostów czorsztyńskich.
Ostatnim prywatnym właścicielem zamku był Stanisław Drohojowski, założył on w 1921 na tym terenie Pienin pierwszy prywatny rezerwat przyrody. Zamek obecnie jest restaurowany przez aktualnego gospodarza, czyli Pieniński Park Narodowy.
Położony jest na potężnej skale, zamek jest malowniczy, otoczony niezwykłym krajobrazem, który możemy obejrzeć z udostępnionego dla turystów punktu widokowego. Rozpościera się tutaj widok na Jezioro Czorsztyńskie, zaporę, zamek niedzicki, Pieniny Spiskie. Turyści mogą również skorzystać w odrestaurowanym
pomieszczeniu z ekspozycji przedstawiającej dzieje warowni oraz historię budowy zapory czorsztyńskiej. Zamek i część zbocza leży na terenie rezerwatu krajobrazowego PPN,utworzonego w celu ochrony pozostałości po zamku i otaczającej jej przyrody.

Pawilon wystawowy PPN

Wystawa „Ekosystemy łąkowe i pastwiskowe Pienin”,

Rejsy na jeziorze Czorsztyńskim

Turyści mogą skorzystać z regularnie odbywających się na jeziorze, rejsów wycieczkowych, statkami ,,Biała Dama’’ i ,,Pieniny’’.
Trasa obejmuje: Niedzica (Zamek) – Czorsztyn (Zamek) – Czorsztyn (Skansen) – Zatoka Mizerna – Zatoka Frydman – Niedzica (Zamek) oraz wycieczki gondolą „Czorsztynianka”.Niedaleko zalewu organizowany jest spływ przełomem Dunajca, trasa spływu wiedzie najbardziej malowniczymi terenami Pienińskiego Parku Narodowego.

Szlaki piesze

Dostępne szlaki są dobrze przystosowane do długich wycieczek, dzięki wyspecjalizowanemu oznakowaniu, ułatwiają zaznajomić się w prosty sposób turystom z najatrakcyjniejszymi przyrodniczo i krajobrazowo obszarami.
W przypadku szlaków można wyróżnić kilka ich rodzajów: czerwony, niebieski, zielony i żółty, nie określają one stopnia trudności, jak w przypadku szlaków narciarskich, lecz przeznaczenie tych znaków:

Szlak czerwony – jest szlakiem głównym, prowadzi on przez najciekawsze
krajobrazowo i przyrodniczo miejsca,
Szlak niebieski – obejmuje szlaki dalekobieżne, czyli takie, które obejmują
długie trasy,
Szlak zielony – prowadzi on do charakterystycznych punktów,
Szlak żółty – obejmuje krótkie trasy łącznikowe, dojściowe,
Szlak czarny – oznacza krótki szlak dojściowy

Szlaki czerwone:
Przełęcz Knurowska – Runek – Lubań – długość trasy: 13 km, suma różnicy wzniesień: 525 m, czas: 4 h, powrót: 3 h 30 min,
Lubań – Marszałek – Krościenko – długość trasy: 10 km, suma różnicy wzniesień: 805 m, czas: 2 h 30 min, powrót: 3 h,
Niedzica – Sromowce Wyżne – Macelak – długość trasy: 8 km, suma różnicy wzniesień: 490 m, czas: 2 h 15 min, powrót: 2 h.

Szlaki niebieskie:
Ochotnicy Dolna – Polana Muszyna – Lubań – długość trasy: 6 km, suma różnicy wzniesień: 735 m, czas: 2 h 15 min , powrót: 1 h 45 min,
Lubań – Przełęcz Snozka – długość trasy: 6 km, suma różnicy wzniesień: 710 m, czas: 1 h 45 min, powrót: 2 h 15 min,
Przełęcz Snozka – Macelak – Trzy Korony – długość trasy: 9,5 km, suma różnicy wzniesień: 510 m, czas: 3 h 15 min, powrót: 3 h,
Trzy Korony – Sokolica – Szczawnica – długość trasy: 6 km, suma różnicy wzniesień: 980 m, czas: 3 h, powrót: 3 h 30 min,
Maniowy- Huba – pod Kotelnicą – długość trasy: 3 km, szczególnym atutem jest rozległa panorama od Pienin, przez Tatry do Babiej Góry, z rozpościerającym się jeziorem czorsztyńskim u podnóży.
Szlaki zielone:
Ochotnica Dolna – Polana Morgi – Lubań – długość trasy: 7 km, suma różnicy wzniesień: 750 m, czas: 2 h 30 min, powrót: 2 h,
Lubań – Grywałd – długość trasy: 5,5 km, suma różnicy wzniesień: 645 m, czas: 2 h 15 min, powrót: 2 h 45 min,
Lubań – Makowica – Tylmanowa Rzeka – długość trasy: 6 km, suma różnicy wzniesień: 825 m, czas: 2h, powrót: 3h,
Tylmanowa Rzeka – Jaworzynka – długość trasy: 5,5 km, suma różnicy wzniesień: 541 m, czas: 1 h 45 min, powrót: 1 h 15 min,
Sromowce – Przeł. pod Ostrym Wierchem – długość trasy: 3 km, suma różnicy wzniesień: 370 m, czas: 1 h, powrót: 45 min,
Maniowy – polana Kudów – długość trasy: 7 km, zróżnicowany, w dolnej i górnej części przepleciony widokowymi polanami, z których rozlega się widok od Pienin, przez Tatry, Jezioro Czorsztyńskie, zamki aż po Babią Górę.
Szlaki żółte:
Sromowce Niżne – Przeł. Szopka – Krościenko Niżne – długość trasy: 5 km, suma różnicy wzniesień: 670 m, czas: 2 h 5 min, powrót: 2 h 15 min,
Osada turystyczna Czorsztyn Kluszkowce – Jaworzyny Ochotnickie – Lubań – długość trasy: 8,7 km, najłagodniejszy szlak na Lubań, dolna część szlaku przebiega obok Rezerwatu Modrzewie, gdzie znajduje się ścieżka przyrodnicza z przystankami, pięknie opisanymi tablicami informacyjnymi oraz ławeczkami, skąd można podziwiać Tatry, jezioro, czy też zamki.

Szlaki rowerowe:

Pętla dookoła Jeziora Czorsztyńskiego
-wycieczka drogami asfaltowymi, dostępna dla rowerów każdego rodzaju,
-po drodze wspaniałe widoki na jezioro, zamki, Gorce i Pieniny,
-długość trasy to 39,3 km, a czas wycieczki to ok. 4 – 5 godz,
-na trasie występuje duże natężenie ruchu samochodowego,
-przebieg wycieczki: zamek niedzicki – Falsztyn – Dębno – Przełęcz Snozka – Krośnica – skrzyżowanie (Czorsztyn) – skrzyżowanie (do przystani) – mała zapora – zamek niedzicki.

Szlaki konne:

Proponowane są wyprawy konne na następujących trasach:

Turbacz – Polana Mraźnica pod Gorcem,
Polana Gabrowska – Jaworzyna Kamienicka – Trusiówka,
Potasznia – Pasieka – Koninki,
Koninki – dolina Potoku Turbacz – dolina Olszowego Potoku,
Koninki – Tobołów – Obidowiec – Turbacz,
Polana Gabrowska – Zielenica – do granic GPN.