Jezioro Czorsztyńskie

0
161
Jezioro Czorsztyńskie

Jezioro Czorsztyńskie – Zbiornik Czorsztyński. Sztuczny zbiornik wodny na rzece Dunajec, powstały przez zbudowanie w Niedzicy ziemnej zapory wodnej położonej na granicy Pienin Spiskich i Właściwych. Urokliwe położenie sprawia, że jest ono prawdziwą ozdobą regionu i popularnym miejscem do wycieczek. Można z niego podziwiać przepiękne widoki, a wody pełne są ryb więc to dodatkowa zaleta dla wędkarzy. Niedaleko brzegów Jeziora znajdują się atrakcje Pienin, takie jak ruiny zamku w Czorsztynie oraz zamek w Niedzicy.

Na Jeziorze Czorsztyńskim organizowane są różnorodne atrakcje, jakimi
są zorganizowane rejsy, pływanie na kajakach, rowerkach, regaty, noc świętojańska, rejsy
pamięci. Najbardziej popularnym wydarzeniem dla miłośników rozrywki są odbywające się
na zalewie tematyczne regaty na regatówkach, łodziach kabinowych, pokładowych.
W sezonie letnim takie wyścigi przyciągają dużą liczbę widowni, przykładami są: Zielona
Wstęga Jeziora Czorsztyńskiego, Regaty o puchar Komandora PTŻ czy YKP, Regaty
o puchar Bosmana PTŻ 87
Natomiast dla turystów, którzy pragną zaznajomić się z kulturą i historią zalewu polecane są rejsy ,,Białą Damą” i ,,Harnasiem”.W trakcie rejsu można posłuchać opowieści na temat miejsc podziwianych z pokładu statku. Opowiadanych legend jest sporo w tym kilka o Białej Damie, od której wziął nazwę jeden ze statków.

Nad brzegiem jeziora można wypożyczyć łódkę, kajak lub rower wodny. To idealny pomysł dla osób, które wolą relaksować się, podziwiać piękne widoku w sposób aktywny.

Nad Jeziorem Czorsztyńskim znajduje się jedno strzeżone kąpielisko, a w jego okolicy punkty gastronomiczne. W przystani „Jędruś”, czekają na gości leżaki i hamaki, na których można zrelaksować
Okolice jeziora warto zwiedzić pieszo , rowerem – własnym, bądź z wypożyczalni.

Historia budowy zapory wodnej w Niedzicy
1964 r. – Uchwała Komitetu Rady Ministrów Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w sprawie gospodarki wodnej w dorzeczu Dunajca.
1968 r. – Zatwierdzenie projektu wstępnego ZZW Czorsztyn-Niedzica i Sromowce Wyżne przez Komisję Planowania przy Radzie Ministrów.
1969 r. – Rozpoczęcie inwestycji.
1970 r. – Podział inwestycji na zadania: I – zagospodarowanie otoczenia zbiornika i budowa dróg. II – obiekty podstawowe. Zatwierdzenie ZTE (Założeń Techniczno-Ekonomicznych) zadania I.
1971 r. – Rozpoczęcie realizacji Zadania I.
1974 r. – Zatwierdzenia ZTE zadania II.
1975 r. – Rozpoczęcie realizacji Zadania II.
1986 r. – Decyzja rządowa o rozszerzeniu zadania ZZW Czorsztyn o budowę oczyszczalni w zlewni Dunajca powyżej przekroju zapory Sromowce Wyżne.
1988 r. – Przełożenie koryta rz. Dunajec przez sztolnie energetyczno-spustowe dla umożliwienia budowy zapory głównej.
1994 r. – Oddanie do użytku zapory, zbiornika i EW (Elektrowni Wodnej) Sromowce Wyżne.
1995 r. – Zakończenie sypania korpusu zapory i rozpoczęcie robót wykończeniowych (droga po koronie, zagospodarowanie skarpy odpowietrznej). Napełnienie zbiornika Czorsztyn-Niedzica do rzędnej 512.00 m n.p.m. zgodnie z decyzją Wydziału Ochrony środowiska i Zasobów Naturalnych Urzędu Wojewódzkiego w Nowym Sączu dla prowadzenia rozruchu elektrowni. Przygotowanie czaszy zbiornika Czorsztyn-Niedzica powyżej rzędnej 512,00 do napełnienia. Dokończenie obwałowań ochronnych dla miejscowości Frydman, Dębno i Kluszkowce wraz z urządzeniami. Zakończenie budowy oczyszczalni ścieków w miejscowościach leżących wokół zbiornika czorsztyńskiego i w Nowym Targu. Rozpoczęcie zabudowy technicznej i biologicznej brzegów zbiornika głównego. Rozpoczęcie realizacji zieleni ochronnej i uzupełniającej. Kontynuacja regulacji dopływów do zbiornika. Zakończenie renowacji Zamku Niedzickiego. Zakończenie rozbiórki obiektów zabytkowych z przygotowaniem do przeniesienia do muzeum-skansenu. Zakończenie badań archeologicznych. Prowadzenie rozruchów obiektów.
1996 r. – Zakończenie budowy zapory niedzickiej. Napełnienie zbiornika Czorsztyn-Niedzica powyżej rzędnej 512,00 m n.p.m. Kontynuacja budowy oczyszczalni ścieków i sieci kanalizacyjnych w miejscowościach leżących w zlewni zbiornika czorsztyńskiego. Zakończenie zabudowy biologicznej i technicznej brzegów zbiornika głównego. Kontynuacja realizacji zieleni. Kontynuacja robót regulacyjnych na dopływach do zbiorników. Budowa skansenu. Zakończenie prac przy utrwaleniu ruin zamku Czorsztyn. Prowadzenie rozruchów i przygotowanie do eksploatacji obiektów zadania ZZW Czorsztyn.
1997 r. – Zakończenie budowy systemów kanalizacji i oczyszczalni ścieków w miejscowościach leżących w zlewni zbiornika czorsztyńskiego. Zakończenie robót regulacyjnych. Zakończenie wykonania zieleni. Przekazanie obiektów do eksploatacji. Prace wykończeniowe i estetyzacyjne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here