Kasprowy Wierch

0
14
Kasprowy Wierch

Jeden z najbardziej popularnych turystycznie tatrzańskich szczytów, o wysokości 1987 m n.p.m. Szczyt Kasprowego Wierchu leży w grani głównej Tatr.

Nazwa Kasprowego Wierchu pochodzi od góralskiego nazwiska lub przezwiska – Kaspra, dawnego właściciela Hali Kasprowej, znajdującej się u podnóży szczytu.

Powyżej stacji znajduje się Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne. Stoi na samym szczycie, na wysokości 1987 m n.p.m. i jest najwyżej położonym budynkiem w Polsce. Obserwatorium zostało wybudowane w latach 1936–1937 i jest komórką organizacyjną Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Znakomitą atrakcją jest kolejka na Kasprowy Wierch, dzięki której możemy czuć się jak w Alpach. Kolejka na Kasprowy jest jedyną wysokogórską koleją kabinową w Polsce. Jest to idealny pomysł dla osób, które chciałyby zasmakować Tatr, ale nie mają kondycji, sprzętu, czasu czy też chęci. Dzięki kolejce można bez żadnego wysiłku pokonać różnicę wysokości blisko 1000 metrów startując w Kuźnicach.Sam przejazd trwa kilkanaście minut i dzieli się na dwa etapy – z przesiadką do drugiego wagonika na stacji w Myślenickich Turniach. Widoki z niej są niesamowite.

Sposobów na wejście na szczyt jest parę, można w jedną stronę wjechać kolejką a z powrotem zejść pieszo lub odwrotnie Można również pokonać tą trasę tam i z powrotem pieszo.

Turyści planujący pieszą wycieczkę na Kasprowy Wierch mają do wyboru kilka szlaków turystycznych:

szlak ZIELONY (3.30′) przez Myślenickie Turnie prowadzi pod trasą kolejki linowej. Rozpoczyna się w Kuźnicach, początkowo biegnie wzdłuż nartostrady, po około 1.30′ mija stację pośrednią kolejki na Myślenickich Turniach (1.360m.n.p.m.) i dalej wspina się mozolnie brzegiem Doliny Goryczkowej, aż na sam szczyt Kasprowego Wierchu (1.987m.n.p.m.) pod budynek obserwatorium meteorologicznego. Obserwatorium, zbudowane w 1938 roku, jest najwyżej położonym budynkiem w Polsce.

szlak NIEBIESKI (3.40′) przez Boczań, Skupniów Upłaz i Halę Gąsienicową prowadzi z Kuźnic obok sklepu spożywczego, przez mostek na potoku Bystra w kierunku Nosala. Po około 10′ szlak odbija w prawo i prowadzi początkowo przez las (jodły) na Boczań a następnie grzbietem Skupniowego Upłazu, z ładnym widokiem na Dolinę Olczyską i Kopieniec (1.328m.n.p.m.). Po około 1.45′ szlak osiąga Przełęcz między Kopami czyli Karczmisko (1.499m.n.p.m.) i łączy się ze szlakiem żółtym. Z Karczmiska szeroka ścieżka prowadzi do schroniska Murowaniec. Tutaj szlak zmienia się na żółty (znaki niebieskie prowadzą aż na Przełęcz Zawrat) i po około 1.30′ doprowadza strudzonych turystów do budynku kolejki linowej na szczycie Kasprowego Wierchu. A tam na dzielnych wędrowców czeka zimne piwo, coca-cola, pizza, wc i inne zdobycze cywilizacji. Z Kasprowego Wierchu do Kuźnic wrócić można kolejką (ceny biletów). Należy jednak pamiętać, że podczas wakacji w godzinach popołudniowych na szczycie Kasprowego Wierchu tworzą się podobne kolejki, jak przed południem w Kuźnicach a biletu powrotnego nie można kupić w przedsprzedaży, która obejmuje wyłącznie bilety w obie strony lub tylko w górę.

szlak ŻÓŁTY (3.45′)przez Dolinę Jaworzynki i Halę Gąsienicową rozpoczyna się w Kuźnicach, przy budce TPN, w której kupuje się bilety wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego (za sklepem spożywczym i mostkiem na potoku Bystra). Szlak żółty prowadzi Doliną Jaworzynki – początkowo jej dnem a następnie wspina się serpentynami na jej zalesione zbocze. Na wysokości 1.499m.n.p.m. na Przełęczy między Kopami łączy się z wyżej opisanym szlakiem prowadzącym z Kuźnic przez Boczań i już jako szlak niebieski prowadzi do schroniska Murowaniec, a potem ponownie znakami żółtymi na szczyt Kasprowego Wierchu.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here