Lubań jesienną porą

0
485
Pewnego październikowego popołudnia wybraliśmy się na małą wyprawę. Chcieliśmy przejść łatwym szlakiem do miejsca, gdzie widok będzie zapierał dech w piersiach. Zgodnie uznaliśmy, że wycieczka na Lubań będzie idealnym pomysłem!
Jest to najwyższy szczyt w południowo-wschodniej części Gorców. Wejść na górę jest kilka- Najczęściej wybieranymi drogami są te z Kluszkowiec, Krościenka oraz Ochotnicy. Góra posiada dwa szyty- jeden na poziomie 1211 m n. p. m (Średni Groń) a drugi 1225 m n.p.m. Niższy jest zalesiony i nie możemy z niego podziwiać zbyt wiele, natomiast na drugim znajduje się polana, zadaszona wiata oraz wieża widokowa (wstęp bezpłatny). Wiata związana jest ze studencką bazą namiotową, która czynna jest w miesiącach wakacyjnych.
Swoją wyprawę rozpoczęliśmy od strony góry Wdżar w Kluszkowcach. Cały ten szlak oznaczony jest jako niebieski. Początkowo szliśmy przepiękną polaną, aby później wejść w równie cudowny, przyozdobionymi jesiennymi kolorami las. Przy samym szczycie należy jednak uważać- droga nie jest najlepiej widoczna, więc dobra orientacja w terenie na pewno pomoże. Przy zejściu postanowiliśmy się rozdzielić. Część z nas wróciła tą samą trasą, natomiast reszta zeszła do Krościenka, skąd udało im się złapać busa powrotnego do Kluszkowiec. Cała wycieczka zajęła nam ok. 4,5-5 h.
Pamiętajcie! Schodząc do innej miejscowości upewnijcie się, że nie będzie problemu z dotarciem do Waszego samochodu bądź miejscowości wypoczynkowej!

O Lubaniu, jak o wielu miejscach w okolicy krążą legendy. Jedna z nich mówi o tym, że jest to miejsce przeklęte i jednocześnie magiczne. Podania głoszą, że dawno, dawno temu lokalni czarownicy toczyli ze sobą spory na tej górze. Pewnego razu, jeden z czarowników wypowiedział przekleństwo, po którym stado owiec wraz z juhasami zapadło się pod ziemię. Krążą słuchy, że w dniu św. Jakuba, czyli 25. Lipca spod ziemi wydobywają wołania pogrzebanych ludzi i zwierząt.
Serdecznie wszystkim polecamy Lubań jako cel wyprawy w wolne, spokoje popołudnie!
Mapa pochodzi ze strony www.mapa-turystyczna.pl