Osada Czorsztyn

0
1206
Osada Czorsztyn posiada bardzo bogatą i dosyć burzliwą historię. Budynki znajdujące się na terenie osady powstały na przełomie XIX i XX wieku i zostały przeniesione w ich obecne miejsce przed zalaniem utworzonego Zalewu Czorsztyńskiego z okolic Kluszkowiec, Czorsztyna i Maniów. Jest to kompleks budynków, które częściowo zagospodarowane są jako muzeum, a część z nich pełni rolę miejsc noclegowych i restauracji.
Znajdują się tu między innymi piwniczki z drewnianymi spichlerzami, muzeum regionalne z pełnym oryginalnym wyposażeniem domowym z początku XX wieku oraz budynki obecnie zagospodarowane jako hotel-willa Teofila Sanoka, pszczelarza i muzyka z Kluszkowiec, willa Leopolda Szperlinga (dawna „Restauracja Pieniny”), willa Józefa Galoty, oraz willa „Bank” która jest obecnie miejscem konferencyjnym, a niegdyś była siedzibą banku spółdzielczego.
🍽
Na terenie osady znajduje się również kompleks Tawerna Vito, gdzie ulokowana jest baza noclegowa, restauracja oraz Port Jachtowy. Latem można wypożyczyć tu w sprzęt wody lub wziąć udział w jednym z wielu wydarzeń, które organizowane są na Jeziorze Czorsztyńskim. Dodatkowo, na terenie ośrodka znajduje się specjalnie wydzielona strefa kąpielowa.
🤔No dobrze, ale co można robić zimą w osadzie? Niestety, obecnie ze względu na panujące obostrzenia nie skorzystamy z noclegów ani restauracji, natomiast możemy podziwiać budynki z zewnątrz! Zima zdecydowanie dodaje im uroku i bajkowego charakteru. Z Osady Czorsztyn widać prawie wszystkie ważne punkty widokowe w tej części Podhala. Spoglądające na siebie zamki z Czorsztyna i Niedzicy, Tatry Słowackie, Tatry Polskie, Babią Górę, Gorce i Pieniny…