Rowerem wśród wód

0
5256

Trasy rowerowe wokół Jeziora Czorsztyńskiego są idealną propozycją dla osób, które cenią sobie piękno przyrody, jednak preferują jazdę drogami asfaltowymi. Niezliczona ilość możliwości daje ogromy wybór, dzięki czemu za każdym razem można wracać inną drogą. Jest to również znakomity pomysł dla miłośników zabytków, którzy łącząc aktywny wypoczynek ze zwiedzaniem, długo będą wspominać wizytę w tych przepięknych rejonach.

Fani jednośladów, dla których Pętla Spiska może okazać się zbyt wymagająca, oraz osoby, które pragną rekreacyjnej przejażdżki wśród pięknych widoków zdecydowanie powinny wybrać jeden ze szlaków wokół Zalewu Czorsztyńskiego. Poniżej przedstawiamy trzy, według nas najciekawsze propozycje szlaków o różnym stopniu trudności.

  1. Brzegiem Jeziora Czorsztyńskiego

Stopień trudności: łatwy
Dystans: 28,8 km
Szacowany czas przejazdu: 3 godz.

Źródło: https://www.traseo.pl/trasa/region-podhalanski-rowerem-wokol-jeziora-czorsztynskiego-veloczorsztyn-rowerem-i-statkiem

Jest to idealna trasa dla każdego. Przewyższenia na trasie są stosunkowo niewielkie, więc nie powinny stanowić problemu nawet dla osób ze słabą kondycją fizyczną. Droga jest asfaltowa, cały czas prowadzi brzegiem zalewu, dzięki czemu możemy podziwiać go bardzo dokładne. Łączy ze sobą fragmenty trasy VeloDunajec oraz VeloCzorsztyn. Dodatkowo, na odcinku między Czorsztynem a Niedzicą czeka niemała atrakcja- przeprawa gondolą wraz z rowerami po tafli jeziora! Jest to świetna opcja dla rodzin z dziećmi, które zapewne bardzo długo będą wspominać taką przygodę. Podczas przejażdżki na rowerzystów czekają miejsca postojowe (m. in. w miejscowości Frydman oraz przed Niedzicą, gdzie dodatkowo znajduje się wiele regionalnych ornamentów). W Kluszkowcach trasa biegnie obok małej plaży, która również zachęca do zejścia z jednośladu i nabrania trochę sił. Dodatkowo, po delikatnym zboczeniu z trasy można zwiedzić dwa zamki- w Czorsztynie oraz w Niedzicy. Naprawdę trudno nie skorzystać z takiej możliwości!

 

2. Polsko-słowackie szusowanie

Stopień trudności: średni
Dystans :46,3 km
Szacowany czas przejazdu: 5,5 godz.

Źródło: https://www.traseo.pl/trasa/szczawnica-niedzica-sromowce-szczawnica?fbclid=IwAR3tXMCOkPIWsKiuwWta0U_6BNkiu-WQv2rVegADm7T371GvDbAWTY6UedE

 

Podczas tej przejażdżki będziemy mogli podziwiać malownicze krajobrazy zarówno po polskiej, jak i po słowackiej stronie. Trasę można zaliczyć jako średnią, ze względu na kilka sporych wzniesień oraz dystans. Podczas przejazdu można odwiedzić zamek w Niedzicy oraz jedną z najsłynniejszych budowli sakralnych w Pieninach, czyli Czerwony Klasztor. Dodatkowo, po drodze można zobaczyć XIX-wieczny kościół w Sromowcach Wyżnych oraz podziwiać widoki podczas przejazdu przez zaporę w tej samej miejscowości. Część trasy biegnie wzdłuż Dunajca oraz u podnóża Trzech Koron, co dostarcza naprawdę zapierających dech w piersiach obrazów. W Szczawnicy można udać się do wąwozu Homole, gdzie na szczycie znajduje się bacówka, w której Baca sprzedaje lokalne specjały- świeży bundz i oscypki. Droga powrotna może przebiegać tą samą trasą bądź, w zależności od wyboru pierwszej opcji przejazdu, stroną polską lub słowacką.

 

3. Gorczański Park Narodowy

Stopień trudności: trudny
Dystans: 74 km
Szacowany czas przejazdu: cały dzień

Źródło: https://www.traseo.pl/trasa/przelom-dunajca-niedzica-gorce

 

Ostatnia prezentowana przez nas trasa łączy ze sobą fragmenty dwóch poprzednich oraz biegnie przy Gorczańskim Parku Narodowym. Jest to wybór dla zapalonych rowerzystów ze względu na dystans oraz okolice przełęczy Knurowskiej, która zdecydowanie jest jedną z większych atrakcji tej opcji i jej największym wyzwaniem. Na odcinku około 5 km różnica wzniesień wynosi od 300 m i następnie na odcinku 13 km około 500 m. Podczas tej opcji polecamy skorzystać z miejsc postojowych i atrakcji, które opisane były przy poprzednich trasach. Polecamy zaopatrzyć się w dużą ilość wody i suchego prowiantu!

 

 

W okolicy Zalewu Czorsztyńskiego, Pienin i Gorców istnieje wiele niesamowitych tras rowerowych, które zachwycą każdego fana jednośladów. Każda z nich posiada swoje wspaniałe punkty, które zdecydowanie są warte uwagi. Po więcej ciekawych tras zachęcamy do odwiedzenia profili VeloDunajec oraz VeloMałopolska w mediach społecznościowych oraz śledzenia strony traseo.pl oraz www.szlakwokoltatr.eu/go