Sokolica

0
1449
Sokolica

Położona na obszarze Pienińskiego Parku Narodowego.Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych pienińskich szczytów i najpopularniejszym celem wycieczek turystycznych tak jak Trzy Korony a do tego miejscem z którego roztacza się malownicza panorama.
Szczyt jest niesamowitym punktem widokowym na przełom Dunajca, Pieniny Środkowe, Małe Pieniny, Magurę Spiską, Tatry Bielskie i Tatry Wysokie.
Szczyt Pienin Sokolica jest najbardziej popularnym miejscem do fotografowania przez turystów. Do zdjęć turystów pozuje najbardziej znana w Polsce sosna,która wychyla się z półki skalnej nad 310 metrową przepaścią.
Niegdyś w sąsiedztwie gniazdowały i stad nazwa szczytu, który od dawna była celem pieszych wędrówek turystów

Geologicznie jest to część Pienińskiego Pasa Skałkowego, zbudowana z odpornych na wietrzenie wapieni rogowcowych. Północne stoki porasta las bukowo-jodłowy, na szczycie występują reliktowe sosny ,najstarsza z nich ma ok. 500 lat. Natomiast południowe, skalne ściany opadają prawie pionowo, uskokami w 310-metrową przepaść do przełomu Dunajca. Najwyższy uskok pod szczytem Sokolicy to pionowa niemal ściana 100 m wysokości. Pod nią znajduje się spiczasta skała zwana Głową Cukru. Ściany te porastają obficie porosty, smagliczka skalna, aster alpejski, złocień Zawadzkiego i inne naskalne rośliny wapieniolubne.

Sokolica

 

Dojście na Sokolicę propozycje:

– szlak niebieski, ze Szczawnicy, to około 1,5 h, na trasie szlaku znajduje się przeprawa promowa, czynna od połowy kwietnia, zimą i wczesną wiosną pozostaje wejście jedynie od Krościenka. Po przepłynięciu Dunajca łódką w Szczawnicy szlak niebieski natychmiast pnie się stromo do góry
-szlak zielony, z Krościenka (z Rynku), około 1 h, prowadzi pod szczyt, po czym wchodzi się na szlak niebieski wiodący ze Szczawnicy