Stare Maniowy

0
1891
W miejscu, w którym obecnie znajduje się Zalew Czorsztyński, kiedyś była wieś- Stare Maniowy. Pierwsze informacje o tej miejscowości można znaleźć w dokumencie z 1320 roku, który jest nadaniem prawa do założenia osady Hyńce Czarnemu. W 1354 roku pojawia się pierwsza informacja o tym, że Maniowy posiadają status wsi parafialnej, więc w tym czasie były już bardzo rozwiniętą miejscowością.
Stworzenie Zalewu Czorsztyńskiego było zaplanowane już przed I wojną światową, jednak prace ruszyły dopiero w latach 70. XX wieku. Budowa zalewu była konieczna ze względu na Dunajec, który powodował częste podtopienia w okolicy.
📸
Dziś przedstawiamy Wam kilka kadrów, które pochodzą jeszcze ze wsi Stare Maniowy. Może posiadacie w swoich kolekcjach zdjęcia przedstawiające tą wspaniałą wieś przed powstaniem Zalewu Czorsztyńskiego? A może takie, które pokazują Nowe Maniowy? Zachęcamy do podzielenia się z nami w komentarzach!🧡
Zdjęcia znajdujące się w tym poście zostały użyte dzięki uprzejmości Pana Marka Wojtaszka prowadzącego stronę. www.staremaniowy.pl, dziękujemy!