TOP 5 LETNICH ATRAKCJI W KLUSZKOWCACH

0
4346

 

Dookoła zalewu Czorsztyńskiego jest wiele miejscowości, jednak czasami będąc na wakacjach nie chcemy wyruszać zbyt daleko od naszego miejsca noclegowego. Każda oferuje mnóstwo atrakcji i z pewnością wszyscy znajdą coś dla siebie. Dziś przedstawimy Wam atrakcje jednej z nich-wioski Kluszkowce.

Kluszkowce znajdują się pomiędzy Mizerną, Krośnicą a Czorsztynem. Jest tu wiele miejsc noclegowych oraz restauracji. Atrakcje, które oferuje okolica są bardzo różnorodne i jest ich mnóstwo! Warto tu przyjechać zarówno latem jak i zimą. Poniżej przedstawiamy 5 najlepszych letnich atrakcji Kluszkowiec według naszej redakcji!

  1. Góra Wdżar

Jednym z najważniejszych miejsc w Kluszkowcach zdecydowanie jest góra Wdżar. Znajduje się na wysokości 767 m n. p. m., więc idealnie nadaje się zarówno dla małych wędrowników jak i starszych piechurów. Jest to szczyt, który łączy Lubań z Pieninami, dlatego czasem zaliczany jest do Pienin, a czasem do Gorców. Na górę można wejść lub wjechać kolejką linową. Wszyscy zgodni stwierdziliśmy, że widoki roztaczające się ze szczytu zapierają dech w piersiach i zapadają w pamięci każdemu.

Często mówi się, że góra Wdżar jest wygasłym wulkanem, ponieważ jest to jedno z kilku miejsc w okolicy, gdzie można spotkać magmową skałę wulkaniczną- andezyt pieniński. Kiedyś znajdowały się tu trzy kamieniołomy-Snozka, Tylka i Lisi Łom. Dwa ostatnie są obecnie zagospodarowane jako ścieżka edukacyjna, znana też jako Wąwóz Papieski. Można tu podziwiać wiele unikatowych gatunków roślin oraz napawać się niesamowitymi widokami zarówno podczas drogi, jak i na szczycie. Mimo braku naukowych dowodów na to, że Wdżar był kiedyś wulkanem, znajduje się tam pomnik- smocze gniazdo, które stanowi ciekawy punkt wycieczki, szczególnie dla dzieci.

Góra Wdżar na pewno jest znana każdemu wielkiemu fanowi kolarstwa ekstremalnego, ponieważ znajduje się tu jedna z większych atrakcji- Bike Park, polecany dla kolaży grawitacyjnych i enduro. W lecie, od 2012 roku odbywa się tu Joy Ride Festival, jedna z najciekawszych imprez rowerowych w tej części Europy, w której koniecznie trzeba wziąć udział, jeżeli jest się w okolicy!

Po drugiej stronie góry, od strony południowej znajduje się kamieniołom Snozka i ciekawy pomnik- Organy Stanisława Hasioka. Jest to instalacja poświęcona pamięci wszystkich, którzy zginęli podczas II wojny światowej i po niej na Podhalu. Według zamysłu autora organy miały grać przy większych porywach wiatru, jednak nigdy się to nie stało. Podczas renowacji w 2010 roku zamontowano na organach dzwonki pasterskie, które dzwonią przy mocniejszych powiewach.

Dodatkowo, na polanie na górze znajduje się bacówka i często można spotkać tu stada owiec. Jeżeli podczas wycieczki zgłodniejecie, można udać się do dwóch restauracji- „Pod Wulkanem” u podnóży góry i „Bacówki” na szczycie.

  1. Plaża nad Jeziorem Czorsztyńskim

Jeżeli lubicie trochę poleniuchować, polecamy plażę nad zalewem czorsztyńskim w Kluszkowcach. Jest część piaskowa, część trawiasta, plac zabaw, ławeczki do odpoczynku oraz zaplecze gastronomiczne. Można zjeść zarówno lokalną rybkę jak i kojarzące się z odpoczynkiem przy wodzie gofry. Wejście do zlewu jest bardzo delikatne, z plaży przy dobrej pogodzie widać Tatry. W lecie odbywają się tu pokazy kina letniego. Można tu poleżeć i poczytać książkę oraz grać w różne gry zespołowe, np. siatkówkę. Dodatkowo polecamy skorzystać z wypożyczalni rowerków wodnych- przednia zabawa!

Co tu dużo mówić- jeżeli chcecie odpocząć, potaplać się w wodzie lub popływać rowerkiem wodnym- polecamy plażę w Kluszkowcach!

  1. Lubań

Jest to najwyższy szczyt w południowo-wschodniej części Gorców. Wejść na górę jest kilka- jedno z nich znajduje się w Kluszkowcach, zaraz przy górze Wdżar i oznaczone jest kolorem niebiskim i żółtym. Początkowo idziemy polaną, aby później wejść w las. Góra posiada dwa szyty- jeden na poziomie 1211 m n. p. m a drugi 1225 m n.p.m. Niższy jest zalesiony i nie możemy z niego podziwiać zbyt wiele, natomiast na drugim znajduje się polana, zadaszona wiata oraz wieża widokowa (wstęp bezpłatny). Wiata związana jest ze studencką bazą namiotową, która czynna jest w miesiącach wakacyjnych.

O Lubaniu, jak o wielu miejscach w okolicy krążą legendy. Jedna z nich mówi o tym, że jest to miejsce przeklęte i jednocześnie magiczne. Podania głoszą, że dawno, dawno temu lokalni czarownicy toczyli ze sobą spory na tej górze. Pewnego razu, jeden z czarowników wypowiedział przekleństwo, po którym stado owiec wraz z juhasami zapadło się pod ziemię. Krążą słuchy, że w dniu św. Jakuba, czyli 25. Lipca spod ziemi wydobywają wołania pogrzebanych ludzi i zwierząt.

  1. Osada Czorsztyn

Z Osady Czorsztyn widać prawie wszystkie ważne punkty widokowe w tej części Podhala- można zobaczyć oba zamki (w Czorsztynie i Niedzicy), Tatry słowackie, Tatry polskie, Babią Górę, Gorce i Pieniny. Jest to kompleks budynków, które częściowo są zagospodarowane jako muzeum a częściowo jako miejsca noclegowe oraz restauracja. Budynki znajdujące się na terenie osady powstały na przełomie XIX i XX wieku i zostały przeniesione w ich obecne miejsce przed zalaniem Zalewu Czorsztyńskiego z okolic Kluszkowiec, Czorsztyna i Maniów.

Budynki posiadają bardzo bogatą historię. Znajdują się tu między innymi piwniczki z drewnianymi spichlerzami, muzeum regionalne z pełnym oryginalnym wyposażeniem domowym z początku XX wieku oraz budynki obecnie zagospodarowane jako hotel-willa Teofila Sanoka, pszczelarza i muzyka z Kluszkowiec, willa Leopolda Szperlinga (dawna „Restauracja Pieniny”), willa Józefa Galoty, oraz willa „Bank” która jest obecnie konferencyjną a niegdyś była siedzibą banku spółdzielczego.

Na terenie osady znajduje się również kompleks Tawerna Vito, gdzie ulokowana jest baza noclegowa, restauracja oraz Port Jachtowy. Można wypożyczyć tutaj sprzęt oraz wziąć udział w jednym z wydarzeń, które są tu często organizowane. Dodatkowo można zamoczyć się w jeziorze w kąpielisku z wydzieloną strefą dla dzieci, do których prowadzą szerokie pomosty.

 

  1. Kolejka Górska „Alpine Coaster”

Zapewne większość z nas pamięta jedną z większych atrakcji wycieczek z czasów dzieciństwa- kolejki górskie znane również jako tory saneczkowe! Jest to jedna z ciekawszych przygód, która dostarcza sporą dawkę adrenaliny i mnóstwo zabawy. Trasa ma 1000 m, nachylenie zjazdu wynosi 12% a różnica poziomów to 84 m. Saneczki wiozą nas z prędkością 35 km/h. Podczas przejazdu można podziwiać wspaniałe widoki okolicy.

Kolejka znajduje się na górze Wdżar i jest otwarta w sezonie letnim. Gwarantujemy, że każde dziecko będzie zachwycone, tak samo jak i dorośli!

To już wszystkie z naszych Top 5 letnich atrakcji w Kluszkowcach, które postanowiliśmy Wam pokazać. Wszystkie można spokojnie zaliczyć podczas weekendowego wypadu w nasze okolice. Każda z nich jest niesamowita i warta uwagi, więc serdecznie polecamy na odwiedzenie każdego z miejsca, o którym wspomnieliśmy!