Zamek w Czorsztynie

0
12
Zamek w Czorsztynie

Należy do jednych z najciekawszych i zarazem najbardziej tajemniczych atrakcji turystycznych regionu. Na jego temat powstało wiele legend, które przetrwały do dziś i nadal krążą zarówno wśród samych mieszkańców okolicznych miejscowości jak i przybywających do Czorsztyna turystów.

Usytuowany jest na skalistym wzgórzu, na półwyspie zachodnim oblanym wodami Jeziora Czorsztyńskiego, gdzie znajduje się obecnie nowy Czorsztyn.
Dawniej przed napełnieniem zbiornika ruiny warowni górowały na wzgórzu ponad wsią i nurtem Dunajca. We wcześniejszych czasach znany był jako Wronin, a obecna nazwa została spolszczona, od słowa ,,Schorstein’’, pochodzącego z języka niemieckiego, a oznaczało to ostro sterczącą, wystającą skałę.
Za datę powstania uważa się prawdopodobnie wiek XIV, a powstał on z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego. Właśnie wtedy pojawiły się jakiekolwiek wieści, że wcześniej to miejsce odwiedzane było kilkakrotnie przez Bolesława Wstydliwego z księżniczką węgierską Kingą, Ludwika Węgierskiego, Władysława Jagiełłę.
Uważa się, że prawdopodobnie na miejscu dzisiejszego zamku dawniej znajdowała się jakaś budowla, która również mogła pełnić rolę obronną. Przy zamku prowadzone były wieloletnie próby odbudowy, jak i również badania archeologiczne, jednak nie udało się powrócić do stanu przed zniszczeniami. Natomiast pozostałości warowni zostały odrestaurowane, zabezpieczone i udostępnione do zwiedzania.

Do najważniejszych zadań tego zamku należała obrona kraju, jego położenie pozwalało mu kontrolować dużą przestrzeń doliny Dunajca. Bronił on również przepraw przez rzekę i średniowiecznego szlaku handlowego, łączącego Polskę z Węgrami .
Traktowany był wcześniej jako twierdza królewska i stanowił siedzibę starostów czorsztyńskich. Ostatnim prywatnym właścicielem zamku był Stanisław Drohojowski, założył on w 1921 na tym terenie Pienin pierwszy prywatny rezerwat przyrody.
Zamek obecnie jest restaurowany przez aktualnego gospodarza, czyli Pieniński Park Narodowy . Położony jest na potężnej skale, zamek jest malowniczy, otoczony niezwykłym krajobrazem, który możemy obejrzeć z udostępnionego dla turystów punktu widokowego.
Rozpościera się tutaj widok na Jezioro Czorsztyńskie, zaporę, zamek niedzicki, Pieniny Spiskie. Turyści mogą również skorzystać w odrestaurowanym pomieszczeniu z ekspozycji przedstawiającej dzieje warowni oraz historię budowy zapory czorsztyńskiej. Zamek i część zbocza leży na terenie rezerwatu krajobrazowego PPN, utworzonego w celu ochrony pozostałości po zamku i otaczającej jej przyrody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here