Żeglarstwo

0
266

Żeglowanie po Jeziorze Czorsztyńskim

Jezioro Czorsztyńskie rozciąga się z kierunku północny zachód na południowy wschód, na długości według różnych źródeł 10-12 km, od okolic Dębna i Huby, po Czorsztyn i Niedzicę. Szerokość jeziora wynosi około 1,7 km, a głębokość do około 50 m w pobliżu zapory.

Cumowanie

Przybijanie do brzegu nie jest dozwolone na odcinku należącym do Pienińskiego Parku Narodowego i wzdłuż dwóch „wyspowych”, oderwanych od głównego kompleksu Parku enklaw – Uroczyska Zamek Czorsztyn i rezerwatu ścisłego Uroczysko Zielone Skałki.Nie można również na Ptasiej Wyspie oraz w bezpośrednim sąsiedztwie zapory

Na Jeziorze Czorsztyńskim jest kilka fajnych przystani, gdzie można przybić, a także które stanowią świetną bazę wypadową do zwiedzenia tutejszych atrakcji

Przystań Żeglarska

Znajduje się tutaj osiem przystani żeglarskich.
Przystań pn. Podhalańskie Towarzystwo Żeglarskie w Kluszkowcach znajduje się nad Jeziorem Czorsztyńskim ponad 500 m n.p.m. Przystań posiada miejsca noclegowe, pole namiotowe, z możliwością ustawienia kamperów oraz przyczep noclegowych. Przy pływających pomostach można cumować łodzie żaglowe i motorowe.

Największą przystanią wodną Jeziora Czorsztyńskiego jest usytuowana nieopodal zamku w Niedzicy Przystań YKP Zakopane „Zamajerz”, przy której cumuje najwięcej jachtów. W ofercie oprócz standardowego czarteru jachtów i wypożyczalni sprzętu wodnego znajduje się jedyny na Jeziorze Czorsztyńskim wodolot Pumpabike.